Долар27.68
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро32.8
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий7.45
Динаміка НБУ за послідній тиждень

Новини електронної системи держзакупівель

Для посилення боротьби проти корупційного вірусу української економіки та на вимогу європейської спільноти була створена система Прозоро. З 2016 року як на законодавчому рівні, так і в «організмі» самої платформи, система пережила чимало конструктивних змін, націлених на підвищення показників прозорості та технічної легкості для користувачів.

Нові розробки майданчиків

Щоб провести по системі Прозоро закупівлі замовник, як і потенційний постачальник (підрядник), мають реєструватися на визначених акредитованих майданчиках. Особливість отримання Атестату полягає у підтвердженні підвищеного рівня безпеки, який надають майданчики своїм клієнтам, що відповідає вимогам чинного законодавства та сучасним стандартам безпеки. Такий підхід полягає у комплексній системі захисту інформації користувачів системи (скорочено КСЗІ) та підлягає обов’язковій акредитації кожного задіяного у роботі Прозорро майданчику. У лютому цього року п’ятеро сегментів платформи було виключено з роботи через неналежну систему захисту, що не пройшла перевірку.
Відповідно до нових законодавчих вимог, що діють з 19 квітня 2020 року, та з метою залучення більшої кількості користувачів, IT-персонал більшості майданчиків напрацював нові додаткові налаштування, що полегшують аналітичну роботу під час проведення державних закупівель. 
Аналізуючи систему державних закупівель, інженерами було напрацьовано алгоритми пошуку та розуміння діяльності того чи іншого замовника та оптимізовано як додатковий інструмент для використання під час роботи замовника та підрядника. Відтепер за одним кліканням користувач може отримати розгорнуту картину історії попередніх торгів замовника, що цікавить. Спрогнозувати можливих конкурентів та уникнути помилок, що були зроблені за проведення минулих процедур, звернути увагу на цінову політику та спрогнозувати можливі сценарії розвитку подій за майбутніх закупівель зазначеного замовника.
Подібні інновації значно скорочують терміни підготовки пакету тендерних документів та дозволяють правильно розставити акценти та зазначити конструктивні вимоги до суті закупівлі з боку замовника. Не менш корисним такий інструмент буде і для постачальника, що зможе оптимізувати зусилля та швидше проаналізувати репутацію як замовника, так і можливих конкурентів. Вивчивши історію обох сторін, майбутній учасник торгів буде підготовлений і використає досвід минулих помилок, уникнувши власного «танцю на граблях». Цілодобова технічна підтримка та надання відповідей на системні чи процедурні питання користувачів є величезною перевагою майданчику.

Автоматичний звіт по завершенню спрощеної закупівлі

Спрощена закупівля прийшла на заміну допорогів та сьогодні обидва терміни є синонімами. Серед технічних особливостей, які впровадила платформа, щоб реалізувати нові запроваджені законодавчі норми, – є надання автоматичного звіту по завершенню закупівлі за новою прискореною процедурою.  Відповідаючи п.16 статті 14 нової редакції Закону «Про публічні закупівлі», тепер звіт формується автоматично.

Неможливо завантажити документи

Згідно зі статтею 26 Закону, завантажити додаткові електронні документи після завершення аукціону та до того, як замовником буде оголошено переможця - технічно неможливо. Раніше замовник міг вимагати уточнюючих документів для прийняття рішення стосовно визначення переможця, що суперечить чинному законодавству. Серед іншого, у Переможця, згідно зі статтею 17 Закону, є право завантажити необхідні документи для уникнення підстав у відмові та отримання договору. 
Натомість, тепер учасник має 24 години на виправлення помилок на етапі кваліфікації, ініційованої тендерним комітетом, шляхом відкритого конкурентного діалогу. Замовник зобов’язаний вказати на чітко визначені помилки та як саме їх має виправити учасник. Лише в завантажених документах, що підтверджують кваліфікацію учасника та права підписантів, можливо проводити зміни. Замовник має 2 дні перед закінченням строку подання пропозицій учасників, щоб вказати що саме не відповідає вимогам, перелічивши всі помилки учасника. У відповідь на запит з боку замовника, учасник має лише одну добу з моменту публікації зауважень, щоб виправити зазначені у зауваженнях недоліки. Такі правки Замовник має право вносити лише одноразово, за виключенням ситуацій, коли цього вимагає рішення процедури оскарження у АМКУ. 

Автоматичний реєстр АМКУ

За новим порядком скарги, що надсилаються до розгляду АМКУ реєструються тільки після надходження коштів. Таким чином, вдасться уникнути «тролінгу» з боку програвших учасників, половина яких у минулій практиці навіть не сплачували подання оскарження до комітету. Відмовитися від скарги тепер також неможливо, це виступає як додатковий важіль для оскаржувача.

Prozorro Market

Запуск державного інтернет-магазину, що нічим не відрізняється від звичайного маркетплейсу, -проривна спроба відкрити для середнього та малого бізнесу додаткові можливості у радіусі 23 млрд. грн. за прогнозами самого директора ДП «Прозорро» Василя Задворного. Спростити життя замовнику під час проведення регулярних закупівель харчів, канцтоварів, офісної техніки, медичних препаратів, палива, тощо, було пріоритетною ціллю з метою підвищення продуктивності та коефіцієнту корисної дії відповідальних за закупівлі осіб. Одноразова кваліфікація всіх постачальників в Адміністративному корпусі Prozorro Market охороняє інтереси замовника та полегшує життя усім учасникам реалізації державних коштів.

Аудит «білими» хакерами

Технічні спеціалісти Прозорро запрошують до співпраці «білих» хакерів для аудиту системи на постійній основі. Пошуковий інструмент Bug Bounty запрацює вже з 1 червня 2020 року. IT-спеціалісти зможуть випробувати електронну систему на рівень безпеки та захисту конфіденційних даних користувачів, натомість у відповідь отримають безцінний досвід та цінні заохочення. Для посилення кібербезпеки такого важливого «органу» держави, хакери працюватимуть з копією центральної бази, офіційним порталом Prozorro, та навіть кабінетами Антимонопольного комітету з Держаудитслужби. Подібна діяльність не порушує меж правового поля, оскільки вся робота буде проводитися у тестовому середовищі, зазначає директор.

Офіційний майданчик Прозорро