Долар26.77
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро29.46
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий6.51
Динаміка НБУ за послідній тиждень

На Рахівщині вперше пройшов фестиваль-ярмарок «Барви карпатського ліжника

zak-insider.com 13/08/2018 17:21

На дійство з’їхалося чимало майстринь-ліжникарок, які демонстрували свої вироби, а деякі навіть проводили майстер-класи і вчили всіх охочих цьому ремеслу.
 
Ліжники – це ковдри з овечої вовни, що мають пухнастий ворс з однієї або двох сторін, прикрашені візерунками, переважно геометричного характеру. Сьогодні це чи не найпопулярніший сувенір з Гуцульщини. Ліжник – це корисно, тепло та модно, кажуть майстрині-ліжникарки. На фестиваль-ярмарок у Кваси їх з’їхалися чимало. Практично кожна отримала свої вміння та навики у спадок – від матері та бабусі.

Для того, щоб виготовити ліжник, треба в середньому 5 кілограмів вовни. Процес виробництва нелегкий і досить часозатратний. В давнину ліжники були переважно природніх кольорів – чорні, сірі та білі. Сьогодні ж пряжу фарбують і це дає можливість урізноманітнити колір візерунків.

Поспостерігавши за майстринями, ми також вирішили спробувати виготовити ліжник. Усе виявилося не так легко. Це й не дивно, кажуть майстрині – цьому ремеслу вчаться не один рік. До того ж після того, як ліжник зітканий – він ще не готовий. Далі йде процес вимочування у валилі – спеціальній гідроспоруді на річці, звідки на нього падає вода в результаті чого той зменшується в розмірах і набуває вигляду готового виробу. Час, витрачений на виготовлення ліжника, його розмір, колір, кількість візерунків та майстерність ліжникарки визначають ціну. На фестивалі один віддавали в середньому за 2000 грн. Квасівський сільський голова каже, що з його населеного пункту туристи в якості сувеніру везуть зазвичай саме ліжник.

Гості фестивалю від дійства в захваті. Кажуть,що для гуцулів це не просто ковдра, а данина традиціям і практично в кожного вдома вони є.

На фестивалі були присутні керівники краю та району, а також гості з сусідньої – Івано-Франківської області, адже започаткували свято спільно з цим регіоном, де воно і пройде наступного року. Окрім того, завітала на фестиваль і делегація з Румунії. Традиційно, до свята, долучився і народний депутат України Василь Петьовка – від його імені місцевим жителям,що працюють на благо Квасів, вручили подяки та подарунки.