Долар26.93
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро30.54
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий6.84
Динаміка НБУ за послідній тиждень

Голова НСЖУ про ситуацію довкола ZIKу: Будь-які погрози – це тиск на ЗМІ

zik.ua 03/04/2018 15:37
Дискусія на тему: «Безпека журналістів: базовий стандарт вільних медіа». Фото: Микола Тис/ZIK
Дискусія на тему: «Безпека журналістів: базовий стандарт вільних медіа». Фото: Микола Тис/ZIK

У Львові відбулася регіональна дискусія на тему «Безпека журналістів: базовий стандарт вільних медіа», що є спільною ініціативою Національної спілки журналістів України та Бюро представника ОБСЄ з свободи медіа.

У дискусії взяли участь, зокрема, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, радник представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ (Відень) Айдар Ботагаров, президент Литовської спілки журналістів Дайнюс Радзявічус, віце-президент Європейської федерації журналістів Надія Ажгіхіна, секретар Національної спілки журналістів України Валерій Макеєв. Вони обговорили теми свободи слова, фізичної безпеки журналістів, солідарності журналістів та того, як і чим можуть бути корисні для українських журналістів міжнародні організації, що займаються проблематикою свободи слова.

«НСЖУ разом з міжнародними партнерами вважає, що тема фізичної безпеки журналістів є однією з найгостріших сьогодні проблем та однією з найбільших загроз свободі слова. Ця проблема є актуальною як на загальнодержавному рівні, так і на регіональному, оскільки, ми бачимо, що постійно відбуваються акти агресії та застосування сили щодо журналістів. Це все йде на фоні системної безкарності за напади на представників медіа», – підкреслив Сергій Томіленко.

Сергій Томіленко. Фото: Микола Тис/ZIK
Сергій Томіленко. Фото: Микола Тис/ZIK

Голова Національної спілки журналістів України зазначив, що НСЖУ запровадила щомісячний моніторинг – індекс фізичної безпеки журналістів і оприлюднює випадки застосування сили щодо них. «У 2017 році, за нашими даними, було 90 інцидентів застосування сили щодо журналістів. У березні було 10 інцидентів. Ми також відслідковуємо, чи були покарані нападники. Ми визнаємо, що розслідування відбуваються, проводяться певні слідчі дії. Водночас якість розслідувань нас не влаштовує, зокрема ефективне покарання нападників. У нас є реєстр того, як караються нападники на журналістів, однак, якщо ми туди зайдемо, то побачимо, що ми можемо швидше говорити про таксу за побиття журналістів – 800-1200 гривень. Причому ці справи тривають роками. На жаль, зараз не має атмосфери страху для тих, хто хоче нападати на журналістів і перешкоджати їхній діяльності, а є певна атмосфера тривоги для журналістів. Сьогодні в Україні, на жаль, продовжується практика блокування каналів, зокрема столичного офісу телеканалу ZIK. НСЖУ є прихильником думки, що редакційна політика медіа є предметом дебатів й може обговорюватися за круглим столом. Водночас для нас однозначно: якщо розгортається колючий дріт, якщо дивлячись в камеру пікетувальники починають ставити вимоги, що телеканал має піти назустріч «патріотам» і звільнити генпродюсера каналу, то це – тиск на медіа. Коли на камеру кажуть, що шини під офісом каналу можуть раптово загорітися, то виникає питання – це погроза чи ні? Водночас ми отримуємо від правоохоронців цинічні формулювання, що триває мирна акція під телеканалом. Ми погоджуємося з нашими міжнародними партнерами, що будь-які погрози – це тиск», – акцентував він.

Занепокоєння ситуацією висловив і Валерій Макеєв, секретар Національної спілки журналістів України.

Валерій Макеєв, секретар Національної спілки журналістів України. Фото: Микола Тис/ZIK
Валерій Макеєв, секретар Національної спілки журналістів України. Фото: Микола Тис/ZIK

«Я колись спілкувався з молодими дівчатами-журналістками, які відверто розповідали, які погрози говорили їм в очі ті, хто блокували телеканал. Тут не йдеться про контент – це інше питання. Тут питання безпеки. Ті ж самі особи переходять від каналу до каналу і лякають підпаленням шин. Що найбільше вражає, то це те, як реагує поліція», – додав Макеєв.

Про одне з найбільш резонансних порушень прав журналістів останнього часу – залякування і облогу телеканалу ZIK розповів присутній на дискусії генеральний директор медіа-холдингу ZIK Ігор Туркевич.

Генеральний директор медіа-холдингу ZIK Ігор Туркевич
Генеральний директор медіа-холдингу ZIK Ігор Туркевич

«Атмосфера на телеканалі напружена. Журналісти збентежені – їх перехоплюють, їм погрожують. Окрім того, влада має до нас постійно претензії. У нас зараз тривають три податкові суди, тільки-но закінчилася перевірка з Центру зайнятості. Тобто постійно виникають такі ситуації, що перешкоджають нормальній праці каналу. Минулого тижня ми отримали інформацію від СБУ про сценарій силового захоплення телеканалу. Ми звернулися до НСЖУ та міжнародних організацій, щоб запобігти таким діям. І після цього канал почали пікетувати люди Дмитра Корчинського. Наскільки ми розуміємо, він вимагає звільнення Наталії Влащенко і зміни нашої редакційної політики, на що, звичайно, ми не погодимося. 1 березня Нацгвардія в односторонньому порядку розірвала договір про охорону телеканалу і ми підписали новий договір з ДСО, але на набагато меншу кількість осіб. Це створює додаткові проблеми, бо приміщення Жовтневого палацу є дуже великим, там багато входів, тому у випадку силового проникнення буде важко контролювати ситуацію», – підкреслив Ігор Туркевич.