Долар26.69
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро29.95
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий6.7
Динаміка НБУ за послідній тиждень

У будинку на Лисенка у Львові знайшли старовинні розписи

zaxid.net 15/02/2017 18:09

У під’їзді на вулиці Лисенка, 33 у Львові під кількома шарами фарби та вапна виявили автентичні розписи.

Стіни мали відремонтувати і перефарбувати, тому місцевий працівник ЛКП старанно відчищав стіни. Місцеві мешканці кажуть, що колись цей будинок був схожий на казковий. Щоправда, сьогодні цієї казки тут немає, але вона ховається під грубим шаром фарби на цих стінах.

Пані Іванна тут мешкає з 1943 року. І пригадує, що у під’їзді і килими були, і кожна плиточка відшліфована. Адже мешкали тут заможні пани.

«Тут жили лікарі, доктор Мартинов якийсь період тут жив, професор, я забула його прізвище. І взагалі такі люди були, які дуже акуратно ставилися до будинку і всього», ― розповіла місцева мешканка Іванна.

Коли в 1944 до Львова прийшла радянська армія, розписи на стінах визнали не пролетарськими і зафарбували. Про те, що вони збереглися, ніхто й не думав, допоки під’їзд не почало ремонтувати місцеве ЛКП. Маляр акуратно зняв усі шари, і розпис проявився.

«Треба подякувати нашому ЖЕКу і тому пану, який тут робив ремонт, що йому рука не піднялася то все знищити», ― зазначила місцева мешканка Ірена Дуткевич.

Про те, що троянди, листя та вінки є автентичним розписом, побачила саме Ірена. Вона мешкає у цьому будинку, а за фахом реставратор. Вона ж і попросила припинити роботи, аби вберегти всі ці розписи. Вони збереглися і на стінах, і на стелі, а таке трапляється не часто.

«І саме цей будинок єдиний у Львові, де збережено повністю розписи стін стелі, вестибюлю та сходової клітки. Це цілий ансамбль, і колористика цього ансамблю закладена навіть в плитці підлоги», ― зазначила доцент НУ «Львівська політехніка» Тетяна Казанцева.

Плитка тут також збереглася. Над всією цією красою більше ста років тому тут прів архітектор Яків Зільберштайн. Він створив цей будинок і його близнюка за кілька метрів. Про унікальну знахідку знають і в мерії.

«На сходових клітках розписи були модні в такий час в елітних будинках. Це кінець 19, особливо початок 20 століття, коли панувала в моді еклектика і сецесія. І такі малюнки переходять з одного стилю в інший. Практично в кожному будинку того періоду присутні такі малюнки», ― розповіла начальник управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.

Але не всі будинки так збереглися, як на Лисенка, 33. У мерії запевняють: аби зберегти цю красу, готові допомогти. Долучиться і місцеве ЛКП.

«Звичайно, допоможемо частково коштами, адже і мешканці будуть брати участь у співфінансуванні, ну й інструментами», ― запевнив директор ЛКП «Господар» Мирослав Водвуд.

Якщо коштів буде достатньо, то реставрацію розпочнуть вже в середині весни.