1
Долар28.06
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро30.96
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий6.8
Динаміка НБУ за послідній тиждень

«LvivKlezFest» почав фестивалити єврейською музикою і виставкою довоєнних скарбів

zaxid.net 15/05/2017 19:50

Упродовж трьох тижнів ― від 15 травня і до 4 червня ― львів'яни звідусіль чутимуть єврейську весільну музику, побачать театральні постановки і оглянуть скарби довоєнних львівських євреїв.

Наприкінці весни у Львові уже 9 років поспіль стартує Фестиваль єврейської культури «LvivKlezFest», передовсім музичний, клезмерський. Цьогоріч його відкрив Оркестр єврейської музики із Чернівців.

«Клезмерська музика - це від слова німецького «клезмер» ― весільний музикант, весільна музика. Але я представляю оркестр єврейської музики, але яка будується на мелодіях клезмерів», ― розповів Лев Фельдман, керівник чернівецького колективу.

Чернівчани запалили своїми ритмами Італійський дворик, від них переймуть естафету колективи із 9 країн світу.

Саме Львів влаштовує такий фестиваль, бо до війни у цьому місті мирно жили поруч українці, поляки, євреї, вірмени. Кожен із них мав окремий квартал, свій стиль життя. Під час Другої світової війни єврейський квартал назавжди щез, майже усіх його мешканців нацисти розстріляли.

Але слід євреїв у місті залишився. Його нині відроджують на фестивалі.

«Боротися з антисемітизмом, ксенофобією не треба ніякими лозунгами, а тільки отакими фестивалями, коли люди разом співають, разом танцюють. Коли минулого року американська група заспівала «Червону руту» українською мовою, вся площа співала, в цей момент такий був розпал патріотизму, от заради того ми робимо цей фестиваль», ― повідомила Адель Діанова, директор єврейського благодійного фонду «Хесед Ар'є».

До війни у Львові був музей єврейської громади, згодом ці раритети розпорошилися між різними музеями, але найголовніше, що вони залишилися у місті. І зараз їх, невелику частину, сакральну і побутову, зібрали разом і презентують на виставці у Львівському історичному музеї.

«Це все речі, які функціонували, або були у музеях чи приватних колекціях до 1939 року. Після ІІ світової війни фактично цей єврейський світ загинув у Львові і нічого вже не продукувалося, що би служило чи в побуті, чи в сакральному житті євреїв», ― розповів Роман Чмелик, директор Львівського історичного музею.

У межах фестивалю відбуватимуться екскурсії.

«Будуть екскурсії різними маршрутами єврейськими кварталами, де ви можете дізнатись історію і української, і єврейської громади, тому що все-таки наші народи жили поруч. І наступна екскурсія відбудеться 21 травня. Початок від вулиці Гнатюка, 11», ― додала Ольга Лідовська, керівник програми музеїв фонду «Хесед Ар'є».

«LvivKlezFest» закінчать 4 червня карнавальною ходою і гала-концертом просто неба.

З програмою фестивалю можна ознайомитися на сайті.

Коментарі: