Долар27.69
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро32.55
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий7.39
Динаміка НБУ за послідній тиждень

Там де працював Франко: у Криворівні є будинок з унікальними речами (фото)

versii.if.ua 29/07/2020 11:22

Філією Івано-Франківський краєзнавчий музей є Літературно-меморіальний музей Івана Франка у с. Криворівня Верховинського р-ну. Ще з ХІХ ст. Криворівня стала місцем праці та відпочинку багатьох відомих діячів культури, літератури, мистецтва. Тут побували М. Драгоманов, М. Коцюбинський, Г. Хоткевич, Леся Українка, О. Кобилянська, Олександр Олесь, В. Стефаник, Марко Черемшина, В. Гнатюк, В. Шухевич, В. Хвойка, С. Вінценз, М. Грушевський та інші.

Про це пишуть Версії з посиланням на сторінку Івано-Франківського краєзнавчого музею.

За рекомендацією відомого етнографа Володимира Гнатюка, який називав Криворівню «Українськими Афінами», Іван Франко приїхав сюди вперше в 1901 р. Спочатку Франко зупинявся в гуцула Проця Мітчука, якого називали знахарем, бо вмів лікувати людей і тварин, знав і шанував гуцульську старовину. А з 1906 р. І. Франко жив у хаті Василя Якіб’юка – відомого різьбяра, доброго знавця народної медицини і фотографа-самоука.

“У Криворівні Іван Франко не тільки відпочивав, але й працював. Тут він написав повість «Великий шум», поему «Терен у нозі», автобіографічне оповідання «У кузні», оповідання «Як Юра Шикманюк брив Черемош», поезії «У безсонну ніченьку» та багато інших. Також письменник здійснив ряд перекладів, записував фольклор”, – йдеться у дописі.

Музей розміщений у колишньому будинку Василя Якіб’юка. В 1960 р. за сприянням Платоніди Хоткевич та ректора Львівського університету ім. І. Франка Євгена Лазаренка в цьому будинку створено Літературно-меморіальний музей Івана Франка.

Світлина від Івано-Франківський краєзнавчий музей.

Експозиція музею розташована в 5 кімнатах. Тут зберігаються меморіальні речі, якими користувався Франко. Це ліжко, на якому спав письменник, стілець на якому він сидів, столик, за яким працював; також годинник, який висів у господаря за життя Франка, лавка, на якій сиділи Франкові гості. У музеї також є крісло-розкладачка, на якому відпочивав М. Коцюбинський. Цікавим експонатом є й гуцульська піч, оздоблена кахлями роботи Олекси Бахматюка 1874 р. Привертають увагу такі експонати, як тогочасний міксер, значно більший за сучасний та повністю зроблений з дерева, а також стіл, який був задіяний у зйомках фільму «Тіні забутих предків».

Ще одна кімната в музеї присвячена видатній жительці села – Парасці Плитці-Горицвіт. П. Плитка-Горицвіт – автор більш як 1000 рукописних та власноруч переплетених й ілюстрованих книг. Збереглася велика колекція ікон, що вона їх збирала. З часом планується відкрити окремий музей Параски Плитки-Горицвіт

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!