1
Долар26.42
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро29.82
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий7
Динаміка НБУ за послідній тиждень

Юні Коломийські активісти розповіли, як правильно сортувати сміття (фото)

versii.if.ua 22/12/2018 09:06

Екологія, сортування сміття, життя без відходів…

Ekogvalt-pro-sortuvannya-smittya-8-817x410.jpg

Кожен бодай раз чув про важливість цих речей. Та лише чути – мало. Потрібно починати ставати прикладом зараз. Саме за таким принципом живуть представники громадської організації “ЕкоҐвалт”. Про діяльність, вже реалізовані проекти та як правильно сортувати і куди здавати сміття – ми дізнались від наших героїв: Максима Вердеша, Мар’яни Пудяк, Валерії Федорович.

Максим Вердеш, голова організації, каже, що “ЕкоҐвалт”  задумувався як організація, яка могла б дати людям інформаційний ресурс, як правильно сортувати сміття, пишуть Версії з посиланням на Дзеркало медіа.

“Ми досліджували наше місто, вивчали пункти прийому, спілкувались з іншими організаціями України, переймали досвід. За два роки існування ми провели чимало заходів, лекцій про сортування, була акція на вулиці Чорновола, де ми просто залучали людей сортувати, робили “Еco Day”, говорили про вегетаріанство, варили натуральне мило, а також цукерки з фініків. Починали ми з 6-х людей. Зараз – більше 20. Люди з нашої організації розкидані по світу – 4 людей в Польщі, дехто їздив до Британії та Айови на навчання, частина в Коломиї, хтось в Острозі, хтось у Чернівцях”.

Мар’яна: “Також робили фотосесію для листівок, основною метою якої було показати людям, як правильно сортувати сміття. Частина фоторобіт – бій лицарів в картонних коробках, в протигазових масках – це щодо спалювання листя”.

Вони починали два роки тому з невеличких заходів, тепер це ціла організація, мережа людей, які живуть ідеєю. Хтось в організації від її започаткування, хтось доєднався нещодавно – та в кожного з них своя мотивація.

Валерія: “У моєму житті стався переломний момент, коли я побачила фотографії, які зробив “ЕкоҐвалт”на полігоні, і якось так збіглося, що тоді паралельно я знайшла фільм про те, як довго переробляється сміття, що те все потім потрапляє до нас у їжу, ґрунт, набирає всіх тих хімічних речовин і потрапляє в повітря і в нас. Я зрозуміла, наскільки важливим є берегти природу для себе самого. Тому і вирішила долучитись”.

Про сортування сміття

Максим: “Щодо сортування, ми завжди рекомендуємо почати з найголовнішого – розділити відходи на сухі і вологі. До вологих відноситься вся органіка, яка займає близько 40%. Коли залишаться сухі, ви можете ділити їх на папір, пластик, метал та небезпечні відходи.

Папір, тобто газети, журнали, зошити – це все переробляється, проте лоток від яєць не переробляється. Щоб сортувати пластик, потрібно знати його маркування. Є сім основних видів пластику, з них 5 переробляються. ПЕТ, або поліетилен терафталат – саме в такій тарі продають більшість газованих напоїв. HDPE, або поліетилен високої щільності використовують для побутової хімії, молочних продуктів. Є досить безпечний, хоч і може виділяти формальдегіди. LDPE, або поліетилен низької щільності – пакетики, плівки (харчові і будівельні). PP, або поліпропілен – один із найбезпечніших пластиків, оскільки він інертний. Це стаканчики, іграшки, контейнери і тара. PS, або полістирол – це кришечки для кави, одноразовий посуд. Дозволений для холодних харчових продуктів. А при контакті з гарячим чи спиртом – виділяє стирол та хімічний естроген. Дуже небезпечні речовини. Пластик основних типів приймають в пункті на вул. Перемоги, 3 (біля торговиці), вул. Довгій, 6 (масив Леонтовича). ПЕТ пластик – на вул. Симоненка, 2/1(масив Гомін) та бульварі Лесі Українки, 4 (біля Площі Героїв). Перед здачею тара повинна бути чистою. Не приймається пластик без маркування.

Метали переробляються, а от блістер від таблеток не переробляється, і взагалі фольга не переробляється в Україні, бо в нас немає відповідних технологій.

Небезпечні відходи

Одна батарейка забруднює набагато більше, ніж кілька пластикових пляшок, блістерів і фольги, а саме – 400 л води і 20 метрів кубічних землі, або ще кажуть така дитяча статистика: помирає три їжачки і один кріт”.

В Україні діє ініціатива “Батарейки, здавайтесь”, започаткована у Дніпрі, а зараз вони дислокуються в Києві. Ініціатива має близько 50 тонн батарейок, частину яких вже експортували на переробку в Польщу.

Сервіс вивозу сортованих відходів – SEP service

Максим: “У квітні цього року ми запустили спеціальну програму з сортування. Давали людям три різнокольорові мішки для сортування скла, пластику і паперу, це основні за часткою відходи. Кожні два тижні вивозимо сміття в партнерстві з пунктом прийому на Перемоги, 3, зараз близько 100 сімей на постійній основі сортують сміття, по яке в домовлені дати приїздить машина і безкоштовно забирає посортоване сміття.

Потрібно, щоб люди розуміли важливість цієї справи, якщо ти не здав на переробку, я це розцінюю, як не помити за собою посуд. Одного дня ти приходиш, а там ціла гора посуду. Можливо, потрібно мотивувати людей з боку держави”.

Два роки тому, саме стільки існує організація, кожен з теперішніх учасників мав своє життя, та в якийсь момент у свій спосіб зрозумів про важливість питань екології і об’єднались заради змін на краще, працюють на ентузіазмі і дуже потребують приміщення для подальшої діяльності, яка так потрібна сьогодні.

АВТОР: Віталій БИРЧАК

ФОТО: Андрій КАНЯ

Спорядження для безпечного відпочинку в Карпатах:

Коментарі: