1
Долар25.04
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро27.75
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий6.36
Динаміка НБУ за послідній тиждень

Скільки церков на Коломийщині ще залишаються під керівництвом Московського патріархату?

versii.if.ua 24/01/2019 13:12

Ще донедавна Коломийський район вважався таким, де розташовано найбільше православних храмів московського підпорядкування в межах області.

ÐовâÑзане зобÑаженнÑ

Мало що менше – у Верховинському та Косівському районах.

Після отримання томосу, тобто канонізації єдиної незалежної української православної церкви самозапустився процес переходу парафій Московського патріархату в лоно національної православної церкви, пишуть Версії з посиланням на Дзеркало медіа.

І якщо ще кілька років тому на Коломийщині діяло вісім територіальних громад УПЦ МП (дві церкви у Коломиї, в Ценяві на об’їзній коломийській трасі, в Отинії, в Старому Гвіздці, в селі Чехова, в Коршеві, в селі Михалків), то станом на початок нового 2019 року залишилося три: на об’їзній трасі (зареєстрована в Ценяві), в Отинії, в Коршеві. Заради справедливості належиться згадати  й церкву на території Товмачицької колонії, зареєстрованої як УПЦ МП, однак її можна віднести до так званої екуменічної – там правлять почергово священики всіх основних християнських конфесій.

Вже давніше московське підпорядкування на київське змінили православні церковні громади сіл Михалкова та Остапківців; торік до Київського патріархату перейшла громада церкви в Чеховій; вибір на користь української національної церкви зробили й парафіяни УПЦ МП в Старому Гвіздці. А днями, як знаємо, сталася знакова подія в Коломиї, – до новоутвореної ПЦУ перейшли прихожани Миколаєво-Успенського собору разом з настоятелем і трьома священиками (один відмовився). Міркування з цього приводу ми висловимо наприкінці статті.

У переліку ж наразі вірних учорашній УПЦ МП, окрім згаданих вже церков в Отинії, Коршеві й Ценяві, значиться й так званий чоловічий монастир у селі Баб’янка, яке належить до Струпківської сільради. Чому “так званий”? Як нам пояснив сільський голова Струпкова Олекса Лесів, “монастир, який ніде не зареєстрований, налічує на сьогоднішній день двох-трьох монахів невідомого походження, капличку та незаконно збудовану споруду для проживання”. Все.

Наймалочисельніша в районі громада УПЦ МП (якийсь десяток прихожан) знаходиться в Коршеві. Щодо Отинії, там парафія МП більша – до ста осіб. Як пояснили журналістові “Дзеркала” самі парафіяни, “громада перебуває в роздумах”.

ПІРОТЕХНІЧНИЙ  ЕФЕКТ  ВСЕРЕДИНІ  ЦЕРКВИ

Тепер про саму Коломию, адже найвищий градус міжконфесійної напруги фіксується завжди в місті.

Нагадаємо, що донедавна форпост московського православ’я в Коломиї базувався на трьох храмових спорудах: старовинній церкві Благовіщення, якою на правах оренди користувалися вірні УПЦ МП, церкві на об’їзній коломийській магістралі (належить до Ценяви) та Кафедральному Миколаєво-Успенському Соборі, що на бульварі Лесі Українки.

Торік у травні місяці церква Благовіщення перейшла до греко-католиків. 13 січня цього року до новоутвореної ПЦУ перейшов Миколаєво-Успенський Собор, що спричинило піротехнічний ефект в середовищі прихильників УПЦ МП.  Вірною московському патріархату зосталася остання цитадель – церква на об’їзній. Нам вдалося поспілкуватися з чоловіком, який належить до тамтешньої церковної ради 65-літнім Степаном Г.

Ось, що нам сказав по телефону пан Степан: “Ми – єдина істинно православна церква, яку ви називаєте чомусь “московською”. Деякі наші віряни стають на шлях зради, бо їх купили або залякали, як настоятеля Собору Миколу Сметанюка. А ми ніколи в розкол не підемо!..”.

ПРО ТЕ,  ЩО  ПОЗА  КАДРОМ

На закінчення цього огляду спробуймо поміркувати над прецедентом переходу до ПЦУ Миколаєво-Успенського Собору разом з настоятелем та кліром.

В інтернеті у вільному доступі є лист-прохання настоятеля Собору Миколи Сметанюка до митрополита Переяслав-Хмельницького Олександра Драбинка про перехід до ПЦУ.

На поверховий погляд, це не настільки суттєво, але виникає питання: чому до Драбинка – колишнього вікарія Київської митрополії УПЦ МП, який одним з перших ієрархів МП перейшов до ПЦУ, – а не до глави цієї нової Церкви митрополита Епіфанія? Подивовані таким кроком настоятеля й у Коломийській єпархії УПЦ КП. Адже єдина Помісна Православна Соборна Церква в Україні створилася не на порожньому місці, очищеному від усіх православних конфесій, і не на базі УПЦ МП, а на основі визнаних канонічними УПЦ КП та УАПЦ. Суто по-людськи митрофорного протоієрея Миколу Сметанюка зрозуміти можна: “канонічний гонор” не дозволив йому звертатися до ієрархів церкви, яку він ще донедавна називав “розкольницькою” – чи то до єпископа Коломийського й Косівського Юліана, чи до самого митрополита всієї України Епіфанія, якого патріарх Варфоломій узяв з “розкольників” і так високо підніс…

АВТОР: Андрій МАЛАЩУК

Спорядження для безпечного відпочинку в Карпатах:

Коментарі: