Долар26.69
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро29.95
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий6.7
Динаміка НБУ за послідній тиждень

Поверх плюс: що будують на Січових Стрільців, 18 у Франківську

report.if.ua 01/02/2017 18:43

Безпорадність при збереженні пам’яток архітектури в Івано-Франківську — правило, якому все рідше трапляються винятки. Не став ним і будинок на вулиці Січових Стрільців, 18. Перипетії навколо нього не раз обговорювались і в архітектурному департаменті, і в соціальних мережах, і в ЗМІ. Новим приводом для розмов стала заміна на будівельному паркані паспорта забудови, де замість попередньої триповерхової будівлі з’явилась чотириповерхова. То що ж будують на місці пам’ятки архітектури?

 

Розбирали до фундаменту

Історія ремонтно-будівельних робіт навколо будинку почалася в лютому 2012 року, коли обвалились перекриття. Під завалами опинилась крамниця з людьми, але, на щастя, обійшлося без жертв. За кілька днів у міськвиконкому створили комісію, яка мала розібратися в інциденті.

«Спершу думали, що причина завалу в тому, що хтось здійснював непогоджені перебудови, — каже колишній очільник відділу охорони культурної спадщини Ігор Панчишин. — Та як показав «розтин», будинок погано експлуатувався, друга проблема — підземні води й погана каналізація. Хотіли будівлю знести, але мені вдалося переконати комісію, що її потрібно зберегти, провести протиаварійні роботи, консервувати і відреставрувати».

На реставрацію у міста, звісно, грошей не було. Зрештою, власники та орендарі приміщень у будинку вирішили провести роботи власним коштом.

«Був укладений інвестиційний договір. Знайшли проектанта. Провели дослідження і розробили проектні пропозиції, — каже Панчишин. — Коли взялись до роботи, то з’ясувалося, що стіни втратили несучу здатність, їх довелося демонтувати. Розбирали до самого фундаменту, бо всі стіни були гнилі».

У липні 2014-го архітектурний департамент видав за цією адресою містобудівні умови та обмеження, яким погодив реставрацію-реконструкцію будинку з надбудовою.Висота будівлі має сягати чотири поверхи (в тому числі з мансардою) і не повинна бути вищою лінії карнизу звісу даху на фасаді суміжного будинку №16. Будівельний розрахунок розробляв львівський архітектор Зеновій Лагуш.

«Тоді зійшлися на трьох поверхах і мансарді — місту потрібно було повернути певну площу. Хоча ще тоді третій поверх був дуже контраверсійним. Зараз вони в паспорті домалювали повноцінний четвертий поверх», — говорить Панчишин.

Вище не буде

У департаменті архітектури і містобудування кажуть, за зміною містобудівних умов і обмежень за адресою Січових Стрільців, 18 ніхто не звертався, чинними залишаються видані у 2014 році.

«Ми плануємо зв’язуватись з замовником, щоб з’ясувати всі обставини. Бачили, що вивісили паспорт вже з чотирма поверхами, — каже Володимир Ідак, начальник відділу охорони культурної спадщини. — Я припускаю, що там є неточності у проекті, тому щозбудоване все ж таки є нижчим за сусідній будинок».

Архітектор ЗеновійЛагуша, який розробляв проект у 2014 році, повідомив «Репортеру», що у паспорті, який висить зараз на будові, — не його проект, і корективи він не вносив.

«Тут один зайвий поверх. Це не мій проект, — каже Лагуш. — Я буду зв’язуватися з замовниками, щоб вони змінили дані в паспорті про проектанта, оскільки вони не відповідають дійсності».

Спробували зв’язатися з замовником і ми. Містобудівні умови та обмеження отримувала підприємець Галина Богославець. Однак жінка виявилась не дуже говіркою: «Шановні, я нічого коментувати з приводу будівництва на Січових Стрільців, 18 не буду. Там є будівельник, хай він розказує, що там будує».

Виконавцем будівельних робіт є відома в місті компанія «Івано-Франківськмісьбуд».

Співзасновник фірми Олег Лисак каже, будують об’єкт, який зображений у новому паспорті.

«У містобудівних умовах і обмеженнях вказано — чотири поверхи, в тому числі мансарда. Відповідно, якщо не буде мансарди, то буде чотири поверхи і дах. І ще є умова, що будівля немає бути вищою за сусідній будинок №16, — каже Олег Лисак. — Ми будуємо в межах умов і обмежень, не порушуючи нічого. Чи буде мансарда в даху на п’ятому поверсі, поки сказати не можу. Якщо вдасться його там зробити згідно з проектом, то буде, якщо не вдасться, то не буде».

Забудовник каже, роботи ведуть на основі проекту архітектора Лагуша. Хто виступив з ініціативою додати один поверх до попередньої пропозиції та хто коригував проект, у компанії назвати не змогли.

Завершити будівництво чотириповерхівки планують до кінця року. Забудовник впевнено обіцяє, що, як і передбачено паперами, будівля не буде вищою за карниз сусіднього будинку.