1
Долар24.45
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро26.49
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий6.24
Динаміка НБУ за послідній тиждень

По чому купують масло бюджетні організації та органи влади на Буковині

pogliad.ua 25/03/2017 12:44

Нині проконтролювати розподіл державних коштів та проаналізувати, за якою ціною закуповують товари та послуги бюджетні організації та органи влади, досить просто. Адже усі закупки проходять через електронну систему публічних закупівель «Prozorro».

Попри відкритість та доступ громадян і журналістів до цих даних, декотрі замовники товарів і послуг вдало використовують ситуацію, коли можна зробити закупки без торгів, а відповідно самостійно обрати постачальника продукції, який пропонує свою ціну. І не завжди вона низька. Насправді зекономити бюджетні гроші вдається лише тоді, коли є торги та кілька учасників.

Цього разу увагу привернули закупівлі вершкового масла 72,5% жирності. Моніторинг цін закупівлі вершкового масла бюджетними установами протягом січня–лютого показав, що ціна на закупки відрізняється на цілих 55 гривень на одному кілограмі (!). Масло купували від 85-140,3 гривні за кілограм.

Зокрема, найдорожче купив масло відділ освіти Сокирянського району, за ціною – 140,3 гривні за кілограм (prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-02-23-002199-c). 140 гривень за один кілограм заплатив постачальникам масла Багатопрофільний ліцей для обдарованих дітей, що на вул. Винниченка (prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-02-13-001769-c). Найдешевше купив масло на торгах -Череський психоневрологічний будинок-інтернат, за 81,2 гривні/кілограм (prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-01-26-002027-b). Це фактично на 60 гривень дешевше (!).

Здавалося б, 140 гривень за кілограм вершкового масла – ринкова ціна, і досить низька. Та це якщо орієнтуватися на ціни у супермаркетах чи приватних магазинах, де є чималі накрутки. І це стосується роздрібної торгівлі. Зауважте, що усі закупівлі бюджетними установами були гуртові. Відповідно і ціни гуртом/вроздріб відрізняються.

Але про все по порядку.

Замовники закупівель, із якими ми зв’язалися, щиро дивуються запитанню про вартість масла. Мало того, запевняють, що ринкова ціна на цей продукт вища, аніж 140 гривень, і взагалі закупки здійснили за низькими цінами та зекономили.

Відповідальна особа за укладення договору на закупівлю масла для відділу освіти Сокирянської РДА Валентина Богач повідомила, що закупили масло за ціною 143 гривні за кіло. Хоча середня ціна по області (відділи освіти) була закладена на рівні – 145 грн./кг. Ми зекономили по 2 гривні на кожному кілограмі, - запевняє В. Богач.

У Багатопрофільному ліцеї для обдарованих дітей нам повідомили, що тут завжди економлять на харчуванні, а відповідно ціни на закупки не можуть бути найвищими. (Щоправда, моніторинг угод показав, що тут часто укладають угоди на закупівлі за вищими, ніж середні ціни при закупівлях).

- Середньостатистична ціна на масло вершкове 72,5% жирності становить 143 гривні, а ми купили за 137 гривень, - каже директор Багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей Марина Семанюк. – Уклали угоду на постачання масла без торгів, оскільки не перевищили поріг, закупили лише 80 кілограмів цього продукту.

Череський психоневрологічний будинок-інтернат уклав угоду із переможцем торгів, ФОПом на закупівлю масла вершкового за ціною 81,2 гривні за кілограм. Ця ціна в рази нижча за середні ціни при закупівлях.

Як вдалося запропонувати досить низьку ціну на торгах, ми намагалися дізнатися у переможця торгів.

Представник постачальника повідомив, що ціна на масло залежить від різних факторів, крім того, може різко змінюватися. А ринкова ціна масла нині явно завищена.

– Підприємство може доставляти дешевше цю продукцію, оскільки має торгові відносини із молокозаводом (здає молоко на переробку), - повідомив представник ФОП - Тому можливо, завод візьме кошти лише за переробку продукту, так обійдеться дешевше.

Власне, вершкове масло 72,5% жирності в Інтернеті пропонують за ціною від 85 до 125 гривень за кілограм.

У ТЗОВ «Івано-Франківський міськмолокозавод» нам повідомили, що гуртова ціна вершкового масла у них становить 105 гривень (!).

Тепер можемо лише прикинути скільки бюджетних грошей переплатили бюджетні організації та органи влади лише на закупки масла. Якщо порахувати, що масло брали по 137-143 гривні за кілограм, лише на одному кілограмі переплата складає 32-38 гривні (!).

Ось так вміємо економити народні кошти.

Ольга МАКСИМЮК

Коментарі: