1
Долар28.04
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро32.26
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий7.5
Динаміка НБУ за послідній тиждень

Нестор Мизак про Івана Балана: Це прізвище звучить, як удар меча

pogliad.ua 12/02/2018 12:05

1 лютого у рамках виставкового проекту «Літературно-мистецька Буковина» у Чернівцях відбулося відкриття виставки творів книжкової графіки відомого українського митця Івана Балана.

– На виставці є екслібриси, плакати, обкладинки та ілюстрації до книг, – розповідає директор Чернівецького обласного художнього музею Інна Кіцул. – Власне, найбільше представлено саме книжкових знаків – екслібрисів, які було виготовлено у різні роки і в різних техніках (лінорит, офорт, гратографія, цинкографіка, автоцинкографіка).

За словами завідуючої відділом науково-освітньої роботи Чернівецького обласного художнього музею Лариси Курущак, Іван Балан працює на теренах буковинського образотворчого мистецтва майже 60 років. Його перша робота була виставлена у Москві і здобула нагороду ще під час навчання митця в художньому училищі №5 у Чернівцях.

Івана Балана називають митцем-професіоналом і надзвичайно чудовою людиною. Кажуть, він на все має свою думку, чітку громадянську позицію.

На виставці представлено 171 книжковий знак різних років із доробку художника Івана Балана. Більшість цих творів виконано для видатних людей Буковини.

Роботи талановитого графіка прикрашають видання класиків української літератури (І. Франко, Б. Лепкий, О. Кобилянська, Ю. Федькович). Графічні ілюстрації художника гармонійно доповнюють поетику літературних творів багатьох українських і буковинських письменників (В. Бабух, В. Вознюк, М. Бакай, М. Матіос тощо), підсилюють влучними художніми образами історичні дослідження науковців (М. Костишина, Н. Мизак). На виставці представлено близько 80 книжок, в оформленні яких Іван Балан взяв участь.

Виставка працюватиме впродовж лютого.

Нестор Мизак науковець, професор ЧНУ ім. Ю. Федьковича
За 20 років ми створили 24 книги. Я написав, а Іван Дмитрович – оформляв. Так, як він оформляє книги, як він малює, як він передає визвольну боротьбу українського народу, не тільки ОУН-УПА, то так мало хто може, небагато людей в Україні. Іван Балан намагається передати отого повстанця з народу, звичайного українського хлопця. Малює Батьківщину – церковка далеко вгорі, хати під соломою. І не десь там той воїн воював під Москвою, не десь там він громив-розстрілював, а він захищав своє. Тому так важко було більшовикам подолати визвольну боротьбу українського народу, особливо боротьбу ОУН-УПА, яка сьогодні триває на сході України. Ці 24 книги, які оформив Іван Балан, вони передають психологічно, незвично той дух боротьби, який важко збагнути. Іван Балан, то Іван Балан. Це прізвище звучить, як удар меча, як удар сокири по ворогу, так нещадно. Якби багато було таких Іванів Баланів, то ми були б сьогодні дуже далеко.
Нестор Мизак, науковець, професор ЧНУ ім. Ю. Федьковича

Ольга ШУПЕНЯ

Спорядження для безпечного відпочинку в Карпатах: