Долар26.93
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро30.54
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий6.84
Динаміка НБУ за послідній тиждень

В. Єленєв: Приховування недуги - це як умисне зараження

pogliad.ua 03/04/2020 17:42

Чернівецький обласний центр екстреної меддопомоги і медицини катастроф завжди працював в інтенсивному режимі. Чи не щохвилини люди сигналізували про інфаркти, інсульти, гіпертонічні кризи, аварії, пологи… Нещодавно з’явився новий виклик – пандемія коронавірусу. На першу лінію протидії їй стали медики екстреної допомоги. Як вони працюють у цей важкий час? Чи вистачає медичних працівників та засобів захисту для них? Про це розмова із директором Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у Чернівецькій області Володимиром Єленєвим.

Не привід для істерики

– Як змінилася інтенсивність роботи бригад екстреної медичної допомоги через поширення епідемії коронавірусу?

– Звісно, кількість дзвінків до нашої служби значно збільшилася. Однак не всі вони стосуються епідемії коронавірусу і не на кожен виклик ми виїжджаємо. Можу відповідально заявити, що особливої паніки серед населення немає. Дзвінків було б менше, якби люди знали своїх сімейних лікарів і могли до них телефонувати. Прийом у них зараз обмежений, додому до пацієнтів вони приходять вкрай рідко. Ніхто не подумав, що стільки людей відпочивали на курортах по всьому світові. І тепер цей натовп потягами, літаками, машинами вертається додому в Україну і невідомо, що везе. 

Кількість дзвінків до нашої служби значно збільшилася. Однак не всі вони стосуються епідемії коронавірусу

Тому краяни телефонують нам, але не для виклику додому, а просто запитати пораду, консультацію. Для цього створено спеціальний консультативний відділ, де цілодобово чергують досвідчені лікарі. Якщо є такий дзвінок, диспетчер перемикає абонента до медиків-консультантів. Після спілкування, абонент знає, як йому надалі чинити. А наші бригади виїжджають на виклик уже тоді, коли є загроза життю.

– Чи можете, пане Володимире, навести статистику – скільки було викликів до епідемії коронавірусу і останніми днями?

– Навантаження зросло. В середньому бригади Центру екстреної медичної допомоги виїжджають майже на 300 викликів на добу. Але це не значно більше, ніж звичайно. Збільшується кількість викликів тоді, коли є сезонні захворювання. Але в умовах пандемії коронавірусу підвищення температури тіла викликає тривогу. Якщо вона вища за 38 градусів і пацієнт повідомляє, що контактував із хворим на COVID-19, або ж повернувся з країни, де поширена ця недуга, то до нього виїжджає бригада медиків. Щоби всі знали, виїзд бригади до пацієнта з підозрою на коронавірус забирає мінімум три години. Його треба забрати з дому, доправити до лікарні. Відтак годину обробляють автомобіль у лікарні, ще стільки ж на базі. Отже, на кожен виклик бригада на три години випадає із графіка.

– Нині не так у Чернівцях, як у сільських районах люди хворіють і заражуються коронавірусом. Чи маєте змогу виїхати на кожен виклик?

– Центр ЕМД має 65 бригад. По селах і в районних центрах краю діють 43 пункти, в тому числі й Колінківцях, Брусниці… Їх проінструктували. Забивати інфекційне відділення хворими з легкою формою – неправильно. Як свідчить європейський досвід, людей із легкими формами, а їх може бути багато, можуть залишатися вдома на самоізоляції. Якщо людина має середню важкість перебігу хвороби, її доставляємо у Центральну районну лікарню, якщо хворий важкий, то – в інфекційне відділення Обласної клінічної лікарні чи в першу міську лікарню, де виділено для таких 50 боксів.

– Скільки бригад сформовано для виїзду до хворих на коронавірус?

– Працюють три бригади у Чернівцях, одна цілодобово чергує на митному посту «Порубне», у кожному сільському районі теж сформовано по одній бригаді. Хоча в разі необхідності в усіх 65 бригад є засоби індивідуального захисту: костюми, окуляри, респіратори. Щоправда, одноразові, які підлягають утилізації після кожного використання. Одягнути працівників на всі виклики у протиепідемічні костюми нереально, оскільки це десь 600 комплектів на добу. А бригади, які залучені до виїздів до хворих на коронавірус, забезпечені п’ятьма комплектами захисного одягу. Обов’язково одягаємо в них і водія, щоправда, дещо легшого ступеня захищеності.

– Чи забезпечені бригади ЕМД всім необхідним? Наскільки вагома допомога волонтерів?

– Допомога, звичайно, надходить. Є заможні буковинці, котрі переймаються проблемою і не шкодують грошей для порятунку хворих від коронавірусу. Ось нещодавно 165 респіраторів надійшло від приватної фірми «Старлайф». Є посильна допомога і від простих людей. Найгірше те, що немає де купити препаратів та засобів захисту. Тільки зараз деякі фірми починають виготовляти засоби індивідуального захисту людей. Нам же нині дуже потрібні комбінезони, які захищають від голови до ніг. На ринку у вільному доступі їх немає. Просимо благодійників, може вони знають, де знайти. Те ж саме і з респіраторами. Нещодавно з Китаю прилетів літак із засобами захисту. Нам дісталося 200 респіраторів і 25 захисних костюмів. Але їх використовуватимемо лише тоді, коли будемо застосовувати інтубацію.

В області є бригади, які на самоізоляції

Бригади ЕМД постійно працюють у зоні ризику. Чи ніхто з лікарів не захворів при контактах із інфікованими коронавірусом?

– Господь милував. Ми постійно моніторимо бригади, котрі виїжджали на виклики. Двічі на день зв’язуємося з ними, цікавимося станом здоров’я. Та вже три бригади медиків відрядили на обсервацію (станом на 3 квітня - ред.). Річ у тому, що першу бригаду в Заставні викликали до хворої дитини. Медиків при цьому не повідомили, що батько малюка прибув із Німеччини і має ознаки гострої респіраторної інфекції – кашель, високу температуру. Бригада прибула на виклик у костюмах, але не того ступеня захисту, який був потрібен. Тому ми відправили бригаду на обсервацію на 14 днів. Аналогічно вчинили і щодо другої бригади, котра потрапила в схожу ситуацію. Тому просив би владу прирівнювати ці дії громадян до умисного зараження лікарів коронавірусом.

– Зараз багато людей повертаються із-за кордону, де пандемія набула загрозливих масштабів. Як відбувається процес пропуску?

– На «Порубному» чергує наша бригада й епідеміологи. Прикордонники міряють всім, хто перетинає кордон, температуру. Якщо бачать, що людина хвора, має температуру, катаральні явища – викликають епідеміолога, який визначає – треба його везти в інфекційне відділення чи ні. За весь цей період у нас був лише один випадок, коли бригада взяла на кордоні людей і доставила до Глибоцької районної лікарні. Але там не підтвердився факт зараження коронавірусом. Просто у людини було простудне захворювання.

– Чув, люди перед перетином кордону пють ліки для зниження температури, щоб їх не затримали прикордонники…

– Це найбільша безвідповідальність з боку людей. Повернувшись із-за кордону, поспішають провідати своїх родичів і близьких, приймають гостей. Заражають оточення, а потім на камеру плачуть, розкаюючись у своїй необдуманості. А треба було зробити так, як отой перший хворий у Чернівцях. Вони з дружиною вчинили дуже відповідально. Приїхавши з подорожі, самоізолювалися. Коли у чоловіка температура підвищилася, він викликав «швидку», ми доставили його в інфекційне відділення. Дружина його перебувала в госпіталі на обсервації. Чоловік невдовзі одужав. Якби всі так робили, то у нас не було б такого поширення. Інша справа – заробітчанка із Колінківців. Вона спровокувала перший спалах епідемії в Україні…

Клятву на хліб не намажеш

– Пане Володимире, медики, котрі працюють із інфікованими вірусом, мають матеріальне заохочення?

– Побутує думка, що «медики давали клятву Гіппократа, то мусять працювати, попри все». Але ж клятву на хліб не намажеш. І діти її їсти не будуть. Хочу зазначити, що голова облдержадміністрації Сергій Осачук підписав розпорядження про виділення додаткового фінансування для преміювання медичних працівників, які працювали із такими хворими. Кошти розподілені між людьми, котрі їздили на такі виклики. Це і лікарі, і фельдшери, і водії. Але це заохочення місцевої влади. Верховна Рада нещодавно прийняла рішення щодо виділення додаткових 200 відсотків плати медпрацівникам. Для того, щоб забезпечити додатковою оплатою цю категорію працівників протягом трьох місяців, нам потрібно 36 мільйонів гривень. Це тільки для чернівецьких медиків, а всього для області – 200 мільйонів.

– Чи укомплектовано штати лікарів Центру екстреної меддопомоги?

– Лікарів у районах не вистачає, там 50 відсотків працівників пенсійного віку. Якщо звільняється хтось – замінити ніким. Складна ситуація на Хотинщині, Сторожинеччині, Герцаївщині. В Путильському районі на «швидкій» жодного лікаря. Працює фельдшерська бригада. Середнім медперсоналом забезпечені. В Чернівцях не вистачає 25 водіїв. У них мінімальна зарплата. Якщо людина відпрацювала понад 7 років, тоді вже додають так звані «колісні». Молодь приходить на 4800 гривень, попрацює кілька місяців і звільняється.

– Скільки зараз отримує медик Центру екстреної допомоги?

– Новачок – до п’яти тисяч гривень. Тому що він не має надбавок. А у тих, хто у зоні ризику, – зарплата 10-12 тисяч. Крім того, на «швидкій» повинні працювати чоловіки, які за свою зарплату зможуть утримувати родину.

Пам’ятаєте, анекдот: «Милий, що тобі привезти із відпустки? Що завгодно – зараз все лікують». Тепер він вже не такий оптимістичний. Ті, хто побував десь у світі, викликають насторогу. Тому має бути пильність. Ми боїмося стати на шлях здорового життя, піклуватися про своє здоров’я самостійно, не доводячи до хронічних захворювань. П’ємо, куримо, не займаємося фізкультурою, забули, що потрібно мити руки. Хронічні хворі відмовляються приймати кожного дня половинку пігулки, бо, мовляв, «дуже шкідливо для моєї печінки». При цьому глушити півторалітрові пляшки пива і горілку – не шкідливо. Ще й ковбасою копченою заїдати із смаженою картопелькою. Отже, побережімо себе!

Анатолій ІСАК