Долар27.68
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро32.8
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий7.45
Динаміка НБУ за послідній тиждень

На Буковині велика вода зносить мости і руйнує будинки

pogliad.ua 24/06/2020 20:55

Буковинці ловлять тривожні звістки, що негода ось-ось вгамується і ситуація почне виправлятися. Обідньої пори 24 червня рівень води у річці Прут у Чернівцях перевищив позначку шести метрів. Через півгодини нова інформація – вода піднялася на 9 сантиметрів і становить 611 сантиметрів. При цьому, нижче за течією, у селі Тарасівці Новоселицького району рівень води сягав 746 см, вище обласного центру, у селі Дубівці на Кіцманщині Прут піднявся аж до 826 см. Вночі вода з річки почала прибувати до перших контейнерів на Калинівському ринку і ринку «Добробут»…

Після затяжних дощів на Буковині струмки перетворилися на потоки, потічки – на бурхливі річки, а основні водні артерії краю набрали такої сили, що змітають на своєму шляху всі перешкоди. Звісно, невдовзі порахують всі збитки, завдані стихією, головне – не допустити людських втрат.

За повідомленням обласної влади, на 24 червня вже було підтоплено 18 населених пунктів. А крім того – 425 будинків та 258 підвалів, 533 присадибні ділянки, пошкоджено сотні гектарів  сільгоспугідь,  електропостачання у 17 населених пунктах, відключено газопостачання у 8 населених пунктах (Банилів, Слобода-Банилів Вижницького району; Нові Драчинці, Коростувата, Стрілецький Кут, Бурдей, Ревно, Біла Кіцманського району), ускладнено або взагалі відсутнє автотранспортне сполучення із шести населеними пунктами (Довгопілля, Конятин, Фошки, Стебні, Лустун Путильського району, хутір Серафинець Вижницького району), постачання води з річки Прут в обласний центр зупинено: підтоплює водозабір у с .Біла.

Самовіддано працюють рятувальники

У цій ситуації на межі сил і можливостей діють підрозділи ДСНС, які насправді виконують функції рятувальників. Вони там, де без їхньої техніки й майстерності неможливо обійтися. Це вони із підтоплених житлових будинків врятували 60 осіб, у тому числі 11 дітей, налагодили завезення питної води до Банилова, Слободо-Банилова, де криниці затопила річкова вода. Використовуючи резерви, продовжують аварійно-відновлювальні роботи з укріплення пошкоджених ділянок дамби №15 Б у Банилаві та дамби №21 у Вижниці. Цим надзвичайники стримують затоплення територій прибережних населених пунктів.

Хоч як старалися рятувальники і місцеві банилівські ґазди втримати Черемош у звичному руслі, 22 червня відбувся прорив захисної дамби в с. Банилів. «В межах сіл Банилів і Слобода-Банилів Вижницького району на пошкоджених ділянках дамб №5 на р. Черемош (басейн р. Прут), відбувається перелив паводкових вод річки Черемош через тіло дамби», – повідомили у Державному агентстві водних ресурсів.

Через негоду комунальники припинили постачання води у Чернівці з річки Прут

У селі Маршинці на Новоселиччині вода прийшла до людей на подвір’я та городи. Затопило центральну частину міста Новоселиця у районі очисних споруд.

- Ми були в Маршинцях, там вода стоїть на поділці 4,90. Як ми бачили з квадрокоптера, там видно лише частину перил тимчасового мосту, який з’єднує Новоселицький та Герцаївський район. Вода дійшла до крайніх будинків у селі Маршинці, – тривожно повідомляв голова районної РДА Олег Мельничук.

Біля тимчасового мосту у Маршинцях, який з’єднує Герцаївський та Новоселицький район, чергують працівники ДСНС. Як розповів заступник начальника Басейнового управління водних ресурсів річок Прут та Сірет Григорій Кікерчук, зараз там іде півметровий перелив через дорогу. Міст ще не затопило, але вода підійшла до рівня підпорок.

Рве труби, топить водозабір

2008 та 2010 року Буковина вже переживала руйнівну повінь, коли вода руйнувала мости, дороги. Подібне сталося і неподалік Маршинців, коли низький міст зупинив вирвані водою дерева, кущі й сміття і утворилася дамба, через що село затопило повністю.

На світанку 24 червня через рух ґрунтів сталося пошкодження газової труби у селі Брусниця Кіцманського району. Без газопостачання залишилися села Карапчів, Брусниця, Вали, Зеленів, Чортория, Бабине, Кальнівці, Нижні Станівці та містечко Вашківці. Загальна кількість від’єднаних споживачів у цих населених пунктах становить 3602 домогосподарства.

Найбільше пошкоджених ділянок газопроводів у Вижницькому та Кіцманському районі, де відбулося підтоплення населених пунктів та вимивання ґрунтів з цілих ділянок підземних газопроводів. Наразі ступінь шкоди, заподіяної критичній інфраструктурі області з’ясовують.

Через негоду комунальники припинили постачання води у Чернівці з річки Прут. Як повідомив Чернівецький міський голова Олексій Каспрук, вода підтоплює водозабір у селі Біла. Він попередив також, що нині через підвищення паводкових вод у Пруті та Дністрі у чернівчан можуть виникнути проблеми із водопостачанням, закликав містян запастися водою.

На Калинівському тривожно

В обласному центрі рівень води в Пруті піднявся до критичної позначки, вода почала затоплювати торгові ряди ринків «Калинівського» та «Добробут». Підприємці та рятувальники вже кілька днів і ночей чергували біля торгових місць.

Як повідомив директор МТК «Калинівський ринок» Ігор Маслянчук, ситуація на ринку ускладнюється щогодини. За його словами, на 14:00 24 червня рівень води у річці Прут становив 619 см, підтопило 4 ряди І сектору та територію позаду адміністративних будівель.

Попереджені заздалегідь підприємці Калинівського ринку максимально рятували свій товар. Бо ж пам’ятають повені 2008 та 2010 року, коли їм довелося більшу частину краму викинути, дещо прати й продавати за зниженими цінами.

Еменесники попереджають про подальше підвищення рівня води у Пруті, що загрожує підтопленням частини Садгори, Ленківців, Калинівського ринку та «Добробуту».