1
Долар26.03
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Євро29.2
Динаміка НБУ за послідній тиждень
Злотий6.85
Динаміка НБУ за послідній тиждень

У Чернівцях будують багато житла, бо дорого можна продати

pogliad.ua 07/03/2019 11:49

Останніми роками в Україні та зокрема у Чернівцях пожвавився ринок будівництва нерухомості. Забудовники охоче вкладають гроші у зведення багатоповерхівок, а покупці, відповідно, витрачають заощадження на нерухомість. Ба вважають, що це найкраще капіталовкладення.

Звісно, Чернівці за кількістю збудованого житла не можуть конкурувати зі столицею чи містами-мільйонниками – Львовом, Харковом або Одесою. За даними Держстату, у цих трьох регіонах торік введено в експлуатацію понад 55% усього житла України. Йдеться про мільйони квадратних метрів нерухомості.

Але і наша область не пасе задніх. Ми у лідерах за темпами зростання кількості будівництва. За даними Держстату, найкращі показники торік були у Херсонській та Чернівецькій області (59,8 та 53,7% відповідно). Тобто за рік у нас щонайменше на половину зросла кількість збудованого житла.

За рік у нас щонайменше на половину зросла кількість збудованого житла

Проте кількість збудованого житла та темпи приросту чомусь абсолютно не впливають на ціни на нерухомість. Бо порівняно з сусідніми Івано-Франківською, Тернопільською, Хмельницькою чи Вінницькою областю у нас нерухомість коштує щонайменше на 30% дорожче.

- Коли шукали квартиру у Чернівцях випадково з’ясували, що у нас квадратний метр нерухомості чомусь коштує значно дорожче, аніж у сусідній Івано-Франківській чи Тернопільській області, - розповідає чернівчанка Інна Василівна. – Наприклад, двокімнатна квартира у новобудові там дешевша на 5-7 тисяч доларів. І це житло однакової площі та приблизно однакове за якістю. Принаймні так запевняють забудовники. Не зрозуміло, чому в одному регіоні по сусідству такі різниці на нерухомість. Хіба у Чернівцях люди більше заробляють? Навпаки, у нас чи не найнижча зарплата в Україні. Проте ціни на все чомусь більші. І це стосується не лише нерухомості.

Експерти підтверджують, що нерухомість у нас і справді дорожча, але є кілька факторів, які на це впливають.

- У нас будують сейсмостійке житло. Тобто такі вимоги одразу закладено під час планування будівництва. Відповідно відбувається дорожчання «на фундаменті». А у них для житла таких вимог немає. Окрім того, у нас краща якість будівництва, - вважає експерт з нерухомості Сергій Босовик. – Ще одним досить суттєвим фактором більшої вартості нерухомості у нас пов’язаний з відсутністю вільної землі для будівництва. Хороших місць дуже мало і земля досить дорога. А у сусідів можуть будувати житло на околиці, де дешева земля, тому і дешевша нерухомість. У них квадратний метр може коштувати від 350 до 450 доларів. А у нас десь на 30-40% дорожче. Але ця тенденція з’явилася не зараз, так було завжди. А ще у сусідніх регіонах немає такої кількості заробітчан та наявності поблизу кордону. Це також суттєво впливає на ціну нерухомості.

Зараз, за словами експерта, у Чернівцях будуть продавати перші ділянки землі на аукціонах, а гроші підуть до бюджету міста. Такого не було уже кілька років.

Щодо зменшення ціни на нерухомість, то це може відбутися лише в одному випадку – якщо люди будуть менше купувати квартир, тоді забудовники перейдуть на будівництво дешевшого житла. І будуть економити на всьому.

Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ


Думка експерта

Богдан Сторощук кандидат економічних наук, доцент ЧНУ ім. Ю. Федьковича
Є кілька чинників, які впливають на дорожнечу нерухомості у Чернівцях. Насамперед, до нас надходить надзвичайно багато грошей заробітчан. Це породжує зростаючий попит. Інший чинник – у нас у місті земля дорожча, аніж у сусідів. Бо через планування міста в привабливій зоні місць для будівництва багатоповерхових будинків практично не залишилося. А у наших сусідів такої проблеми немає. Ті міста більш нові за плануванням і є чимало ділянок навіть у центрі, придатних для будівництва багатоповерхового житла. Також у нас росте ціна на нерухомість через привабливість регіону. У нас поруч кордон з країною-членом ЄС, наявні усі необхідні комунікації, з екологічного боку, ми також чи не найчистіший регіон країни. Плюс додає ваги аеропорт, який почав знову функціонувати.
Богдан Сторощук, кандидат економічних наук, доцент ЧНУ ім. Ю. Федьковича

Спорядження для безпечного відпочинку в Карпатах:

Коментарі: